چهارشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۵, ۱۹:۳۴
 
 

اخبار

الزام دوره های آموزش ایمنی برای کارفرمایان ، کارگران و کارآموزان

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از الزام آموزش ایمنی در کارگاههای مشمول قانون کار خبر داد.

اصابتی گفت : یکی از مسائل مهم در مدیریت ایمنی و بهداشت تعیین مسئول و نحوة واگذاری مسئولیت ها به افراد است ، مسئولیت انجام هر کاری  بایستی به طور کاملاً مشخص به عهدة فرد واگذار شود و او در مقابل اعمال خود جواب گو باشد. این یکی از بهترین شیوه هاست که بوسیلة آن می توان تعداد زیادی از کارکنان را در برنامه های ایمنی و بهداشت شریک و سهیم کرد و به آن ها یادآور شد که هر کارگری مسئول ایمنی و بهداشت کار خود است .

وی اظهار داشت : در این ارتباط نباید استعداد و علاقة افراد نادیده گرفته شود و مدیران نیز می توانند از مکانیزم های تشویقی برای ایجاد رغبت و علاقه مندی بیش تردر افراد بهره بگیرند. این برنامه ها زمانی مؤثرتر خواهد بود که همراه با ارزیابی فعالیت ها باشد و همواره تلاش شود که افراد مسئولیت های محوله را بهتر انجام دهند.

مدیرکل بازرسی کار وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیر شورایعالی حفاظت فنی خاطر نشان کرد : الزام دوره های آموزش ایمنی به موجب آئین نامه مصوب شورایعالی حفاظت فنی وپیش بینی آن درشناسنامه شغلی درطرح طبقه بندی مشاغل یکی ازبرنامه های موثرآموزش مقررات ایمنی می باشدکه  باید به شیوه ای مناسب به کارفرمایان ؛کارگران  وکاراموزان آموزش داده شود به طوری که کا ملًا به وظایف خود آشنا شوند. برای این منظور می توان از روش های مختلف آموزشی مانند کارگاه آموزشی یا آموزش چهره به چهره وضمن خدمت استفاده کرد.                                       

وی با اشاره به این موضوع که در راستای اجرای مواد 85، 91، 193و 196 قانون کار باید دوره های آموزشی در شناسنامه شغلی کارگران درج گردد یادآور شد : عدم آموزش های لازم و مرتبط با ایمنی کار و آشنا نبودن افراد با خطرهای موجود در محیط کار منجر به حادثه و خسارتهای جبران ناپذیر میشود .

اصابتی با بیان اینکه کارفرمایان و مسئولان مکلفند پیش از بکار گماردن کارگران و کار آموزان نسبت به ارایه آموزش های ایمنی متناسب با نوع کار به آنان از طریق مراجع ذیصلاح اقدام نمایند ، بر توانمند سازی مسئولین ایمنی مستقر در کارگاهها نیز تاکید کرد.

اداره کل بازرسی کار
۱۵ دی ۱۳۹۵ ۱۵:۰۰

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


 

ابزار