اخبار

معاون روابط کار و رئیس شورای عالی حفاظت فنی: با سالم سازی محیط کار و رعایت اصول ایمنی، می توان کارهای سخت و زیان آور را به حداقل رساند

معاون روابط کار و رئیس شورای عالی حفاظت فنی: با سالم سازی محیط کار و رعایت اصول ایمنی، می توان کارهای سخت و زیان آور را به حداقل رساند
مهندس مشیریان معاون روابط کار و رئیس شورای عالی حفاظت فنی، در نخستین جلسه شورایعالی حفاظت فنی سال 1397 اظهار داشت: با سالم سازی محیط کار و رعایت اصول ایمنی، می توان کارهای سخت و زیان آور را به حداقل رساند.

یکصدو چهل و دومین جلسه شورایعالی حفاظت فنی و اولین جلسه آن شورا در سال جاری با حضور معاون روابط کار و رئیس شورای عالی حفاظت فنی، مدیر کل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار، مدیر کل مستمری های سازمان تامین اجتماعی و حضور سایر اعضای آن شورا در تاریخ 97/2/24 برگزار گردید.

در این جلسه آقای مهندس مشیریان ضمن تبریک پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان و تشکر از حضور فعال اعضای شورا، به اهمیت آیین نامه های حفاظت فنی پرداختند و اعلام نمودند: وجود کارهای سخت و زیان آور به عنوان یک حمایت تلقی می شود که باید با سالم سازی محیط کار و اجبار کارفرمایان برای رعایت  اصول ایمنی، مشاغل سخت و زیان آور را به حداقل رساند.

معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در بحث آیین نامه های حفاظت فنی یاید اولویت دهی شود و سپس به تدوین و بازنگری پرداخته شود. بحث معادن که مورد تاکید مقام محترم وزارت می باشد در اولویت قرار گیرد.

علی مظفری مدیر کل بازرسی کار و دبیر شورایعالی حفاظت فنی نیز ضمن تبریک پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان، از مرحوم زنده یاد مهندس پور هدایتی، عضو سابق آن شورا یاد نموده و با قرائت فاتحه ای برای آن مرحوم آمرزش طلب کردند؛ سپس ایشان با اشاره به نرخ حوادث ناشی از کار در سال 96 و اعلام این موضوع که با وجود حوادث تاسف بار جمعی در ابتدای سال 1396 که از نگاه آماری نیز ضربه شدیدی به نرخ حوادث در کشور وارد کرد، خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته، نرخ آمار حوادث ناشی از کار نسبت به سال 95 افزایش نداشته است و امیدواریم  که در سال جاری روند کاهشی در حوادث ناشی از کار را شاهد باشیم.
دبیر شورایعالی حفاظت فنی با گرامیداشت یاد شهدای کارگری حادثه معدن زغالسنگ زمستان یورت، اهم اقدامات انجام شده طی یک سال گذشته را  در راستای حمایت های مادی و ارتقای شاخص های ایمنی و پیشگیری از حوادث مشابه در آن حوزه را از جمله نصب سیستم  تهویه مکانیزه در آن معدن و همچنین تدوین سند برنامه راهبری ایمن سازی معادن کشور (برامک) در شورای عالی حفاظت فنی را اعلام نمود.

دبیر شورایعالی حفاظت فنی همچنین گزارشی از عملکرد آن شورای عالی در سال 96 را ارائه کرد و با اعلام آیین نامه های در دست تدوین و بازنگری آن شورا برای سال جاری  گفت: با توجه به گسترش صنایع و قدیمی بودن برخی آیین نامه ها، بازنگری آنها باید در دستور کار قرار گیرد، در این رابطه بخشی با عنوان اظهار نظر در خصوص آیین نامه های حفاظت فنی در وبگاه اداره کل بازرسی کار ایجاد  شده است که مراجعین می توانند از سراسر کشور ضمن ارسال نظر خود در خصوص تدوین آیین نامه جدید و یا بازنگری آیین نامه های موجود، با دریافت شماره ره گیری فرآیند موضوع را پیگیری نمایند.

وی در ادامه در خصوص فرم های تهیه شده جهت گزارش دهی مشاغل سخت و زیان آور به کمیته های بدوی و تجدید نظر استانی توضیات لازم را ارائه  و اعضای حاضر اعمال نظر نمودند و مقرر گردید ادامه بحث و تصویب فرم های ایجاد شده در کمیته تخصصی مورد بررسی و برای طرح در شورا ارائه گردد.

در پایان این جلسه از تلاش اعضای محترم شورایعالی حفاظت فنی تقدیر بعمل آمد.
 

 

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۵:۱۸
اداره کل بازرسی کار |

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید