اخبار

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران تاکید کرد: ضرورت ارتقای فرهنگ ایمنی در محیط کار

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران تاکید کرد: ضرورت ارتقای فرهنگ ایمنی در محیط کار
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به راهکارهای ایجاد ایمنی بر ارتقای فرهنگ ایمنی در محیط کار تاکید کرد.

با هدف افزایش آگاهی بازرسان کار در زمینه ایمنی کار؛ کارگاه آموزشی اصول و فرایند ارزیابی ریسک بر اساس ISO 31000 با حضور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران ، مدیر روابط کار، رئیس اداره بازرسی کار، رئیس اداره تعاون کار شهرستان آمل، رئیس بیمارستان شمال و بازرسان کار در محل سالن همایش‌های بیمارستان شمال در شهرستان آمل برگزار شد.
کامران اصغری با اشاره به محدودیت تعداد بازرسان کار کشور نسبت به کارگاه‌های موجود تصریح کرد: بازرسان کار در این استان علی رغم تعداد کم با تلاش های بی وقفه جوابگوی نیازهای ایمنی و بازرسی از واحدهای تولیدی هستند.
اصغری با ذکر علت اختلاف آمارهای پزشکی قانونی و مرکز آمار وزارت متبوع در خصوص حوادث ناشی از کار گفت: رابطه بین کارگری و کارفرمایی و مبنای شمول قانون کار ملاک ارزیابی آماری وزارت متبوع است و به تبع فردی که در هنگام کار شخصی، خودش حادثه می بیند در شمول قانون کار محاسبه نمی شود و جزو حوادث ناشی از کار از نگاخ ما قلمداد نمی شود.
این مسئول اظهار کرد: هرچه سطح آگاهی و اطلاعات بازرسان بیشتر شود و از آن طرف  آموزش کارگر و کارفرما افزایش یابد شاهد کاهش حوادث ناشی از کار خواهیم بود.

اصغری با اشاره به راهکارهای افزایش ضریب ایمنی بر ارتقای فرهنگ ایمنی در محیط کار تاکید کرد و گفت: ارتقای فرهنگ و رعایت اصول ایمنی راهکاری برای پایین آوردن حجم خسارات جانی و مالی در محیط‎ های کارگاهی است.
سمانه نوری رییس اداره بازرسی کار اداره کل نیز در این جلسه اظهار کرد: هدف از برگزاری این جلسه، آموزش اصول و فرایند ارزیابی ریسک بر اساس استانداردهای جهانی می باشد.
وی افزود: یکی از ماموریت‌های سازمانی بازرسی کار، نظارت به منظور صیانت از نیروی انسانی و ارتقاء سطح ایمنی در کارگاه هاست که قطعاً با شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک می‌توانیم بهتر به این مهم دست پیدا کنیم.
نوری با اشاره به عملکرد ۹ ماهه اداره بازرسی کار آن استان در سال 98 بیان کرد: تا پایان آذر ماه سال جاری جهت نظارت بر حسن اجرای قانون کار ۱۳ هزار فقره بازدید ادواری و موردی توسط بازرسان کار ما انجام شده است که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.
وی ادامه داد: در راستای اجرای آیین نامه ایمنی امور پیمانکاری نیز تا کنون ۵۰۰ مورد گواهینامه برای شرکتهای ذیصلاح صادر شده است.
رییس اداره بازرسی کار اداره کل با تأکید بر ضرورت ارائه آموزش های تخصصی به جامعه هدف خاطرنشان کرد: بیش از ۶۰ هزار نفر ساعت آموزش توسط مجریان آموزشی و مشاورین مرکز تحقیقات برای کارگران کارفرمایان و پیمانکاران و مسئولین ایمنی برگزار شده است.
وی افزود: یکی دیگر از اهداف مهمی که در حال پیگیری می باشد استقرار مسئولین ایمنی در کارگاه ها است که در استان مازندران توانسته ایم تا کنون بیش از ۳۵۰ مسئول ایمنی را در کارگاه ها مستقر نماییم.
نوری تصریح کرد: در مهرماه سال جاری همایشی در تهران با عنوان راهکارهای ارتقاء آیین نامه استقرار مسئولین ایمنی برگزار شد که از استان مازندران به عنوان استان برتر در این زمینه قدردانی شد و ادامه داد: موفقیت های  مجموعه بازرسی کار مازندران در سطح کشور با تلاش شبانه روزی بازرسان کار بدست آمده که جای تقدیر دارد.
وی در پایان با اشاره به راهیابی سه نفر از مسئولین ایمنی کارگاه های استان مازندران به مرحله نهایی دومین المپیاد ایمنی کشور ابرز امیدواری کرد تا این افراد برای استان مازندران در مرحله نهایی افتخار آفرین باشند.

۲۱ دی ۱۳۹۸ ۱۸:۵۷
اداره کل بازرسی کار |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید