اخبار

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون و کار در نشست با بازرسان کار تعاون و کار هرمزگان: صیانت از نیروی کار در کارگاهها اولویت بازرسی کار است

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون و کار در نشست با بازرسان کار تعاون و کار هرمزگان:  صیانت از نیروی کار در کارگاهها اولویت  بازرسی کار است
مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از بازرسان کار به عنوان مهمترین بازوی اجرایی وزارت متبوع در جهت نظارت بر حسن اجرای قانون کار نام برد و گفت: صیانت از نیروی کار در کارگاه‌ها اولویت بازرسی کار است.
 
" علی مظفری"در نشست بازرسان کار اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان بر ارتقای ایمنی کارگاهها با ابلاغ به موقع و صحیح نقایص ایمنی در کارگاهها منطبق با آئین نامه‌های حفاظت فنی به منظور پیشگیری از حوادث، تاکید کرد.
 
 وی با بیان اینکه در مناطق ویژه و آزاد استفاده از نام بازرسی کار در چارت تشگیلاتی فاقد اعتبار و مغایر مقررات است، اظهار داشت: در برخی مناطق ویژه اقتصادی افرادی را با عنوان بازرس کار بکار گرفته و برای آنان حکم صادر می کنند که این امر تخلف از قانون کار و مقررات انتصاب بازرسان کار است؛ وی با تصریح این که با استناد به مقاوله‌نامه‌های سازمان بین المللی کار از جمله مقاوله نامه شماره 81 با عنوان" بازرسی کار" و همچنین تصریح ماده 96 قانون کار، شغل بازرسی کار و بازرسی از کارگاهها، از وظایف حاکمیتی است و نمی توان به صرف نامگذاری صوری این وظیفه را به هر کس محول کرد.
 
امیرعباس پرکنی، رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی نیز که در این نشست حضور داشت؛ گفت: بازرسان کار در هنگام بازرسی از کارگاه ها باید به وسائل حفاظت فردی مورد تایید مرکز توجه و در راستای موارد 89 و 90 قانون کار، نظارت های لازم ایمنی بر تجهیزات کارگاهها و لوازم حفاظت فردی مناسب و متناسب را داشته باشند و همچنین دوره های آموزش عمومی و تخصصی نیز برای کارگران زیر مجموعه مستند به فصل چهارم قانون کار و آیین نامه آموزش کارفرمایان کارگران و کارآموزان مصوب شورای عالی حفاظت فنی کشور را برگزار کنند.
 
  پرکنی" افزود: آموزش های ایمنی در سامانه جامع روابط کار تعریف شده که در هر دوره  50 نفر تحت آموزش های مجازی قرار می گیرند و آزمون نیز  به صورت الکترونیکی و آنلاین حضوری از طریق سایت های آزمون جهاد دانشگاهی کشور و دانشگاه پیام نور برگزار می شود.
 
در این نشست مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان به نقش آموزش بازرسان کار در جهت ارتقای سطح ایمنی در کارگاهها تاکید کرد و گفت: با توجه به عدم وجود برخی رشته های تخصصی در حوزه ایمنی در استان، آموزش بازرسان کار یک ضرورت است.
 
"هادی ابراهیمی" افزود: آموزش کار گران کارفرمایان و پیمانکاران و اندازه گیری عوامل سخت و زیان اور محیط کار و بررسی حفاظت فنی و ایمنی از وظایف مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار است که این ظرفیت در استان وجود دارد و با مشارکت بخش خصوصی، این مرکز تجهیز و وزارتخانه متبوع برای تامین نیروی انسانی آن نیز مساعدت لازم را داشته باشد. 
 
وی تعطیلی کارگاههای ناایمن، اختصاص شعب ویژه در دادسرا، بازرسی هدفمند از کارگاهها با خطر زیاد، الزام به انجام ارزیابی ریسک  توسط شرکتها، تدوین دستورالعمل های کار ایمن، الزام به آموزش کار ایمن در کارگاهها و استفاده از ظرفیت دستگاههای دیگر در جهت ایمنی کارگاهها را از عوامل موثر در کاهش حوادث عنوان کرد.
 
در این نشست بازرسان کار، مسایل، مشکلات و پیشنهادات خود را در جهت صیانت از نیروی کار و رعایت هر چه بهتر موارد ایمنی در کارگاههای استان مطرح کردند.
۱۲ دی ۱۳۹۹ ۰۲:۵۲
اداره کل بازرسی کار |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید