اخبار

لایحه مقاوله‌نامه بازرسی کار، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی مورد تایید نمایندگان خانه ملت قرار گرفت.

لایحه مقاوله‌نامه بازرسی کار، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی مورد تایید نمایندگان خانه ملت قرار گرفت.
در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ 1400/08/12 مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد لایحه مقاوله نامه بازرسی کار در دستور کار قرار گرفت و لایحه مقاوله‌نامه بازرسی کار با ۱۶۹ رای موافق به تصویب رسید.

 

لایحه مقاوله‌نامه بازرسی کار، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی مورد تایید نمایندگان خانه ملت قرار گرفت.

    نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات و جزئیات لایحه مقاوله­ نامه بازرسی کار سازمان بین المللی کار با 169 رأی موافق، 12 رأی مخالف، 4 رأی ممتنع از مجموع 224 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند و با تصویب ماده واحده لایحه تقدیمی دولت با عنوان "مقاوله نامه بازرسی کار"، اجازه تسلیم اسناد مشتمل بر یک مقدمه و سی و نه ماده داده شد. در اساسنامه سازمان بین المللی کار از تمامی کشورهای عضو آن سازمان خواسته شدهاست  تا نسبت به برقراری نظام بازرسی کار در سطح ملی و به ویژه اجرای مقاوله نامه بازرسی کار اقدام نمایند؛ این مقاوله نامه نخستین و مهمترین سند حاکمیتی سازمان بین الملی کار (از میان 4 مقاوله نامه حاکمیتی آن سازمان) است  که در سال 1947 میلادی به تصویب مجمع عمومی آن سازمان رسیده است و تاکنون بیش از 148 کشور به آن ملحق شده اند.

    از اهداف اساسی  مقاوله نامه بازرسی کار ایجاد و تقویت نظام بازرسی کار و ارتقای ساختار و عملکرد آن در سطح کشورها و استقلال این ارگان حاکمیتی در حوزه تنظیم روابط کار است؛ مفاد آن مقاوله نامه شامل مقرراتی است که ناظر بر بازرسی کار در کارگاه های فعال در بخش صنعت و تجارت بوده و مطابق قوانین ملی مشمول بازرسی کار می باشند.

   با توجه به اینکه بازرسی کار به عنوان یکی از ارکان اساسی اجرای قوانین و مقررات کار و تضمین کننده آن است، اجرای مقاوله نامه مذکور واجد اهمیت زیادی است؛ نظام بازرسی کار به طور کلی ناظر بر حُسن اجرای قانون کار است و یکی از تشکیلات ضروری با خط مشی توسعه عدالت اجتماعی و حمایتی از کارگران تلقی می شود؛ این الحاق ضمن امکان برخورداری از کمک های فنی و آموزشی سازمان بین المللی کار، زمینه توسعه استانداردهای نظارتی و صیانتی از نیروی انسانی شاغل در کارگاه های کشور و همچنین ارتقای جایگاه کشور در مجامع بین المللی را  نیز فراهم می آورد.

شایان ذکر است؛ در حال حاضر حدود 900 بازرس کار به عنوان نیروهای حاکمیتی حوزه روابط کار، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر حسن اجرای قانون کار در کشور نظارت می کنند که الحاق به مقاوله نامه بازرسی کار کمک شایانی به توسعه این بخش از حاکمیت کشور خواهد نمود.

همچنین نمایندگان در نشست علنی امروز چهارشنبه، 12 آبان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد لایحه تصویب مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی (1981) (1360) و پروتکل 2002 (1381) مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی، با این لایحه با 167 رأی موافق، 15 رأی مخالف، 5 رأی ممتنع از مجموع 221 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در متن ماده واحده لایحه مذکور آمده است: مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی 1981 (1360) (شماره 155) مشتمل بریک مقدمه و سی ماده و سند الحاقی (پروتکل) 2002 (1381) مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی 1981 (1360) مشتمل بر یک مقدمه و دوازده ماده به شرح پیوست، تصویب و اجازه تسلیم اسناد آن داده می شود. همچنین در تبصره یک این لایحه ذکر شده است: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مقام صلاحیتدار موضوع مقاوله نامه و سند الحاقی (پروتکل) یادشده تعیین می شود. در تبصره 2 نیز آمده است: آیین نامه اجرایی این قانون ظرف شش ماه پس از تصویب این قانون، توسط شورای عالی حفاظت فنی تهیه می شود و با پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.  
 
۱۲ آبان ۱۴۰۰ ۱۵:۱۳
اداره کل بازرسی کار |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید