اخبار

نماینده اداره کل بازرسی کار:

تصویب قطعنامه الحاق اصل محیط کار ایمن و سالم به حقوق و اصول بنیادی کار

تصویب قطعنامه الحاق اصل محیط کار ایمن و سالم به حقوق و اصول  بنیادی کار
نماینده اداره کل بازرسی کار در کمیته تخصصی یکصد و دهمین مجمع عمومی سازمان بین المللی کار (ILO)، از تصویب قطعنامه الحاق اصل محیط کار ایمن و سالم به حقوق و اصول بنیادی کار خبر داد.

  بنا بر اعلام علی مظفری، نماینده اداره کل بازرسی کار در یکصد و دهمین مجمع عمومی سازمان بین المللی کار (ILO) در روز جمعه 10 ژوئن، نمایندگان شرکت کننده در کنفرانس بین المللی کار (ILC) قطعنامه ای را برای افزودن اصل محیط کار ایمن و سالم به اصول و حقوق بنیادی سازمان بین المللی کار (ILO)  به تصویب رساندند که طی آن علاوه بر چهار اصول و حقوق اساسی کار شامل "آزادی تشکل و به رسمیت شناختن حق چانه زنی جمعی"؛ "حذف تمام اشکال کار اجباری"؛ " امحای مؤثر کار کودکان" و "رفع تبعیض در شغل و اشتغال"، موضوع "ایمنی و سلامت شغلی در محیط کار"  نیز به آن اصول اضافه شد.

شایان ذکر است، اصول و حقوق اساسی در کار در سال 1998 به عنوان بخشی از اعلامیه سازمان بین المللی کار در مورد اصول و حقوق اساسی کار به تصویب رسید و طبق آن اعلامیه، کشورهای عضو آن سازمان، صرف نظر از الحاق به مقاوله نامه های مرتبط ایمنی و بهداشت شغلی و میزان توسعه اقتصادی خود، متعهد می شوند که به این اصول و حقوق احترام گذاشته و آن ها را در سطح ملی ارتقا دهند.

در این رابطه مقاوله نامه های بنیادین جدید شامل مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی (شماره 155) و مقاوله نامه چارچوب ترویجی ایمنی و بهداشت شغلی (شماره 187) در کلیه کشورهای عضو آن سازمان لازم الاجرا خواهند بود.

مجلس شورای اسلامی پیش از این قانون الحاق به مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی (شماره 155) را در  سال 1400 به تصویب رساند و برای اجرا به دولت ابلاغ نمود که هم اکنون آیین نامه اجرایی آن در هیأت دولت در دست بررسی است.

۲۵ خرداد ۱۴۰۱ ۱۱:۵۴
اداره کل بازرسی کار |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید